Medal w międzynarodowym konkursie International Genetically Engineered Machines 2016

By 7 listopada 2016Wiadomości

Studenci Wydziału Biologii zdobywcami złotego medalu w międzynarodowym konkursie International Genetically Engineered Machines 2016 (iGEM), nominacji w kategorii „Best Part Collection”  i prestiżowej pierwszej nagrody w kategorii „Best Manufacturing Project”.

Studenci Wydziału Biologii Adrian Lejman,  Daria Niewiadomska, Julia Zielińska, Maja Szymańska, Marcin Osuch, członkowie Sekcji Biologii Syntetycznej Koła Naukowego Przyrodników UAM wzięli udział w renomowanym konkursie iGEM2016 w Bostonie, USA (http://2016.igem.org/Results) . Opiekunem Sekcji jest dr Przemysław Nuc z Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii. Konkurs jest bardzo prestiżowy i zgłaszać się do konkursu mogą studenci, którzy zaprezentują  zbudowany przez siebie konstrukt genetyczny, który działa zgodnie z  założeniami, jest nowatorski i przydatny. W tym roku w szranki stanęło 300 drużyn studenckich z 40 krajów. Projekt naszych studentów zatytułowany E.co Facotry (http://2016.igem.org/Team:UAM_Poznan) przedstawiał system do bardzo wydajnej nadekspresji białek w bakteriach Escherichia coli, a ponadto ekspresja zachodziła tylko i wyłącznie pod wpływem induktora. System składa się z czterech zestawów promotorów indukowanych cukrami: arabinozą, ramnozą, ksylozą i melibiozą. Pod zestaw promotorów można podłączyć jakikolwiek wybrany gen i uzyskać jego silną ekspresję wyłącznie po indukcji wybranym cukrem. Dogłębna znajomość procesu ekspresji genów pozwoliła na zastosowanie dodatkowych „molekularnych kruczków”, które są unikalnym na skalę światową rozwiązaniem  pozwalającym uzyskać bardzo wydajne narzędzie do ekspresji genów.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, studenci uczestniczyli w konferencjach przed finałem konkursu, po to by zdobywać doświadczenie w prezentowaniu uzyskiwanych wyników. W marcu tego roku zdobyli pierwszą i druga nagrodę za postery na jubileuszowej Konferencji Koła Naukowego Przyrodników UAM. W lipcu 2016 wzięli udział w spotkaniu europejskich zespołów uczestniczących w konkursie iGEM 2016, które odbyło się Paryżu.  Na początku września, w Lizbonie prezentowali wyniki na konferencji EMBO Young Scientists’ Forum, gdzie Julia Zielińska została wyróżniona II nagrodą za najlepszy poster. Warto nadmienić, że nasi studenci zdobyli pierwsza nagrodę w kategorii „Best Manufacturing Project” w konkurencji ze studentami realizującymi projekty między innymi w NASA Ames Research Center USA  czy też z The University of British Columbia z Kanady.  Studentom i opiekunowi serdecznie gratulujemy!

Badania prowadzone przez studentów były w całości finansowane w ramach konkursowego programu MNiSW Najlepsi z Najlepszych 2016. Sala przeznaczona do badań prowadzonych przez studentów została wyposażona w niezbędny sprzęt w ramach wydziałowego projektu KNOW Poznańskie Centrum RNA.